12 milyon TL’lik vurgun iddiası: ‘Hepsi benim dostum’

İzmit Tepecik Mahallesi’nde bulunan bir kuyumcu 2019 yılının Mayıs ayında kepenk kapatmıştı. Kuyumcu dükkanının sahibi H.G., dükkanı kapatarak yurt dışına çıktı. Mağdur olan müşteriler, H.G.’de bulunan ziynet eşya ve paralarını alamadıklarını argüman etti. Şikayet üzerine harekete geçen polis takımları, 29 Temmuz tarihinde Türkiye’ye dönen H.G.’yi gözaltına aldı.

İfadesi alınan şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hazırlanan iddianamede, H.G.’nin 98 kişiyi mağdur ettiği, mağdurlardan 63 kişinin sanıktan şikayetçi olduğu ve toplam ziyanlarının 12 milyon TL olduğu bilgisi yer aldı. 4 ay cezaevinde kalan H.G., tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

“HEPSİNİ ÖDEYECEĞİM, VAKTE GEREKSİNİMİM VAR”

Hakkında ‘dolandırıcılık’ kabahatinden dava açılan sanığın, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Duruşmaya tutuksuz sanık H.G., birtakım mağdurlar ve taraf avukatları katıldı. Mağdurlar, verdikleri para ve ziynet eşyaları alamadıklarını söyleyerek sanıktan şikayetçi oldu.

Kimseyi dolandırmadığını söyleyen H.G., “Üzerime atılı kabahati kabul etmiyorum. Kimseyi dolandırma kastım olmadı. Yaklaşık 19 yıl İzmit’te kuyumculuk yaptım. Tanınan, bilinen bir insandım. Şikayetçi olanların hepsi benim arkadaşım, dostum ve tanıdıklarımdır. Katiyetle hiçbirini dolandırma kastıyla hareket etmedim. İstanbul’da yaptığım yatırım olumsuz sonuçlandı, ekonomik sorun yaşadım ve borcumu ödeyemedim. Yurt dışına kaçmak maksadıyla gitmedim, çocuklarım da aslında orada yaşıyorlardı. Ekonomik durumumu düzeltmek için yurt dışına gittim. Bunlar benim borcumdur ve ödeme çabası içerisindeyim. Hepsini ödeyeceğim, yalnızca vakte gereksinimim var. Ekonomik manada öngöremediğim duruma düşmem sebebiyle borçlarımı ödeyemedim. Borcumu kapatacak kadar mal varlığım vardır” dedi.

Mahkeme heyeti, evrakta yer alan eksiklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir