Ekrem İmamoğlu’nun ‘yokluğunda’ İstanbul’da işler nasıl yürüyor?

14 Mayıs seçimleri yaklaşırken kampanyaya en ağır mesai harcayan isimlerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olarak görülüyor.

İmamoğlu hem halihazırdaki başkanlık vazifesi için çalışırken bir yandan da Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı sıfatıyla ülkenin birçok yerinde Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte seçim çalışmalarına katılıyor.

Bu durum AK Parti’de çeşitli kademelerde tenkit konusu olurken en son Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki AK Parti Seçim Ofisi açılışında yaptığı konuşmada, “Biliyorsunuz İstanbul’un bir belediye başkanı var, Ekrem İmamoğlu. Şu anda İstanbul hariç her yerde dolaşıyor” diyerek İmamoğlu’nun ‘İstanbul’da olmayışına’ göndermede bulundu.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İBB kaynakları Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmalarının İstanbul’daki misyonunu aksatmadığını söylüyor. İşlerin Genel Sekreter Can Akın Çağlar’ın koordinesinde ve belediye iştirakleriyle birlikte yürütüldüğü belirtiliyor.

‘KAMPANYAYA ÖZEL BİR PLANLAMA YAPILMADI’

İBB kaynakları bu uygulamanın kampanya devrine özel bir uygulama olmadığının altını çiziyor. İmamoğlu’nun mesaisinin tamamını cumhurbaşkanlığı yardımcılığı kampanyasına ayırmadığı belediye için de çalıştığı aktarılıyor.

Kamuoyunun merak ettiği hususlardan biri de kampanya çerçevesinde İBB bütçesinden rastgele bir harcama yapılıp yapılmadığı. Alınan bilgiye nazaran; cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasıyla ilgili çalışmalar için bütçe Cumhuriyet Halk Partisi tarafından finanse ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bütçesinden rastgele bir harcama yapılmıyor.

MAAŞ ALMAYACAKLAR

İmamoğlu ile benzeri durumda olan Millet İttifakı’nın bir öteki cumhurbaşkanı yardımcısı adayı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Seçim propaganda seyahatlerine başlayacağımız için 14 Mayıs’a kadar belediyeden maaş almayacağım. O günden itibaren belediye imkanlarını kullanmayacağım” demişti.

İBB Lider Danışmanı Murat Ongun da toplumsal medya hesabı üzerinden gelen sorular üzerine, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 12 aylık maaşını depremzedelere bağışlamıştır. Seçim sürecinde yahut sonrasında kamudan rastgele bir maaş kullanımı kelam konusu olmayacaktır” paylaşımında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir