Elon Musk: Hükümet, halktan gelen bilgileri sansürlemek için Twitter’a milyonlarca dolar ödedi

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, ABD hükümetinin “halktan gelen bilgileri sansürlemek için” Twitter’a milyonlarca dolar ödediğini belirtti.

Musk, Twitter’daki son paylaşımında, yaklaşık iki haftadır Twitter Belgeleri ismiyle yaptığı ifşaatlar çerçevesinde, “Hükümet, halktan gelen bilgileri sansürlemek için Twitter’a milyonlarca dolar ödedi.” sözlerini kullandı.

Twitter Belgeleri 7. kısımda yer alan bilgiye nazaran, Federal Soruşturma Ofisi (FBI) yetkilileri, “sansür ve başka taleplerinin karşılanması için” Twitter işçisi ve başka toplumsal medya platformlarındaki çalışanların milyonlarca dolar fiyatındaki fazla mesai fiyatlarını karşıladı.

Michael Shellenberger isimli bağımsız gazeteci Musk’ın yine paylaşım yaptığı tweet serisinde, “FBI’ın, tesir kampanyası için fazla mesai yapan işçi için Twitter’a milyonlarca dolar ödemesi gerçeği.” tabirine yer vermiş ve bilinmeyen servisin kuruma 2019’dan 2021’e kadar 3 milyon 415 bin 323 dolar ödeme yaptığını belgeleyen kurum içi yazışmanın ekran manzarasını paylaşmıştı.

Musk, bir takipçisinin, “Hükümet demek ki Twitter’a insanları sansürlemesi için para ödüyormuş.” halindeki paylaşımına, “Sadece Twitter’a değil, öteki toplumsal medya şirketlerine de.” cevabını verdi.

Elon Musk başka bir paylaşımında ise Temsilciler Meclisi İstihbarat Başkanı Adam Schiff’e, “Meclis İstihbarat Lideri olarak, ABD Anayasasını direkt ihlal eden bâtın eyalet sansürünü onayladınız mı?” sorusunu yöneltti.

ABD gazetelerini de gayesine koyan Musk, “Gazeteler yalnızca internette arama yapar ve bunu basar.” diye yazdı.

Twitter Dosyaları

Elon Musk son iki haftadır, Twitter’in kurum içi evraklarını araştıran ve Twitter’da paylaşan bir küme gazetecinin ifşalarını destekliyor.

Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak isimlendirilen bu tweet dizileri, Twitter’ın eski idaresinin, siyasi görüşleri nedeniyle muhafazakarları kasıtlı olarak susturduğunu kanıtlama uğraşı olarak bedellendiriliyor.

Elon Musk’ın retweet yaptığı bağımsız gazeteci Michael Shellenberger dün, Twitter Evrakları 7. Kısım’da, FBI San Francisco Özel Casusu Elvis Chan’ın, Twitter yöneticileri üzerinde baskı kurarak ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden evrakı başta olmak üzere birtakım bahislerde yönlendirme yapmaya çalıştığı halinde paylaşımlarda bulunmuştu.

Musk, daha evvel, Twitter’ın genel danışman yardımcısı ve eski FBI genel danışmanı James Baker’ı “kamu diyaloğu için kıymetli olan bilgilerin bastırılmasındaki mümkün rolü” konusundaki kaygılarını münasebet göstererek vazifeden almıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir