Karadeniz hamsisi tezgâhlarda yerini aldı

Karadeniz açıklarında avlanan hamsi Trabzon Balık Hali’nde tezgâhlarda yerini alırken, kilosu 65-75 TL’den satılıyor.
Balıkçılar, palamuttan sonra hamside de tıpkı bolluğun sürmesini beklediklerini belirtirken az da olsa çıkan hamsinin umut verici olduğunu kaydettiler.

Hamsinin çoklukla Batı Karadeniz taraflarından geldiğini fakat Trabzon açıklarında da az da olsa ağlara takıldığını belirten balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın, “Palamut bugünlerde bol geliyor artık bundan sonra yavaş yavaş azalacağını iddia ediyoruz. İnşallah hamsi de bol olur. Genelde söylentiler, palamut bol olursa hamsi pek olmaz istikametinde. Hamsi bu ortalar yavaş yavaş gelmeye başladı inşallah bol gelir vatandaşta yer. Hamsinin kilosu 65-75 TL. Vatandaş palamuttan doydu inşallah hamsiden de doyar. Genelde Sinop taraflarında avlanıyor lakin Trabzon açıklarında da az da olsa ağlara takılmaya başladı” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış da vatandaşın palamuttan doyduğunu birebir bolluğun hamside sürmesini beklediklerini tabir ederek ”Şu an İğne ada taraflarından 15-20 kasa kadar Trabzon’a geliyor. Hamsi bol denecek kadar olmasa da halkımızın muhtaçlığını görüyor. Palamudun ortasında hamsinin gelmesi bizim için çok güzel sayılır. Hamsinin kilosu 65 TL’den satılıyor. Palamutta 2005 yılından sonra birinci kere bu türlü bol bir dönem yaşıyoruz. Şuan palamut sürat kesmedi birebir bolluk sürüyor. Palamut yaklaşık 1 ay daha sürer diye düşünüyorum. İnşallah hamsi avında da bereketli bir dönem yaşarız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir