Kocaeli’deki yabancıların ailesi; KO-MEK

KOCAELİ (İGFA) – Artık her bir kursiyeriyle aile üzere olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarında (KO-MEK) eğitim almak hem keyifli hem de fiyatsız. Farklı kültürler ve farklı lisanlardan çok sayıda kursiyeri bünyesinde bulunduran KO-MEK çeşitli sebeplerden ötürü Kocaeli’ne yerleşen yabancı kursiyerlerin de fiyatsız Türkçe öğrenmelerini sağlıyor. 18 kişinin eğitim aldığı ve anne ile oğulun yanı sıra eşlerin de birlikte katıldığı Mimar Sinan KO-MEK kurs merkezinde verilen yabancılar için Türkçe eğitim kursu bu birlikteliğin yaşandığı merkezlerden yalnızca biri.

GÜNLÜK HAYATTA DAHA RAHATLAR

Oldukça keyifli ve aile ortamı içerisinde geçen eğitimlerde yabancılar için açılan Türkçe eğitim kurslarına katılan kursiyerler, Türkçe A1-A2 ve B1 düzeyi kurslarla kendilerini geliştirerek, günlük hayatta kendilerini tabir edebilme ve toplumsal hayata daha kolay ahenk sağlayabilme imkanına kavuşuyor. Birçok renkli kültüre konut sahipliği yapan KO-MEK’in yabancılar için Türkçe eğitimi branşında kısa müddette 4 bin 549 bireye eğitim verildi.

KOLAY ÖĞRENMENİN YOLU KO-MEK

Ukrayna, Rusya, Almanya, Güney Kore, Mısır ve Suriye’den çeşitli sebeplerden ötürü gelerek artık vilayetimizde yaşayan yabancı kursiyerler Türkçe öğrenmek için KO-MEK kurslarını tercih ediyor. Alanında uzman eğitmenler tarafından fiyatsız verilen eğitimlere katılan yabancı kursiyerler burada hem farklı kültürlerden bireylerle tanışıyor hem de kolay biçimde Türkçe öğrenmenin keyfini yaşıyor.

KARI-KOCA KO-MEK’TE TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

İzmit’te yaşayan Emine Enverova ile eşi Erdem Bey, Türkçe öğrenmenin KO-MEK sayesinde uzun bir süreç almadığını ve çok kolay olduğunu tabir ediyor. Akrabalarının tavsiyesiyle günlük hayatta daha âlâ ahenk sağlayabilmek için KO-MEK kurslarına katılan çift, KO-MEK’te eğitimleri ve aile ortamını çok sevdiklerini vurguluyor. Fazilet Enverova, “Kırım’dan geldik, burada imkânlar çok hoş her şey fiyatsız ve bizim için. Daha evvel Türkçe bilmiyordum fakat kısa müddette ve rahatça öğrenme fırsatı buldum. Burada kalacağımız için Türkçe öğreniyoruz, eşimle birlikte tıpkı kursa geldiğimiz için çok memnunuz. KO-MEK’e bize bu imkânı verdikleri için çok teşekkür ederim” dedi.

KANADA’DAN GELDİ, KO-MEK’TE TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Kanada’dan vilayetimize taşınan anne-oğul Marah Abdulmale Al Hamadan ve Maatz Monib Khasrow, KO-MEK’te Türkçe öğreniyor. Online olarak İngilizce öğretmenliği yaptığını tabir eden oğul Maatz, “Burada arkadaşlarım sayesinde KO-MEK’i tanıdım. Online kayıt yaptırdıktan sonra çabucak kurslara başladım. Burada bir aile ortamı var, her şey çok düzgün ve fiyatsız formda eğitim alıyoruz. Konutta annemle ve kız kardeşimle pratik yaparak daha çabuk öğrenebiliyorum. Kocaeli’de birçok yeri gezdim, Sekapark ve Ormanya çok güzel’’ diyerek KO-MEK’e teşekkür etti.

KO-MEK BİR TIK YAKININIZDA

44 kurs merkezinde 380 farklı branşta eğitimlerine devam eden KO-MEK’te yabancılar için Türkçe eğitimi branşında hala 364 kursiyer etkin olarak eğitime devam ediyor. Kurslara online kayıtlar da devam ediyor. Siz de bir çok farklı branşta eğitim veren KO-MEK’te eğitim almak istiyorsanız www.komek.org adresinden istediğiniz branşlara online müracaatta bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir