Pakistan’da çatışmalar sürüyor

Ulusal basındaki haberlere nazaran, yargılandığı davanın duruşmalarına katılmadığı gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı verilen eski Başbakan Han’ın polis tarafından gözaltına alınmak istenmesine karşı ülke genelindeki protestolar gece boyunca sürdü.

Lahor’daki çatışmalarda şu ana dek 33 polis yaralandı, çok sayıda gösterici de gözaltına alındı. Vakit Park bölgesinde ikamet eden Han’ın meskeninin etrafına polise ek olarak paramiliter birlikler de gönderildi.

“Gerçek mermi kullanıldı” iddiası

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) başkanı Han, Twitter’dan yaptığı açıklamada, polisin tazyikli su fışkırtma aracı kullandığını ve meskenine göz yaşartıcı gaz fırlattığını belirtti. Han, kendisinin mahpusa gönderilmek istendiğini ve eski Başbakan Navaz Şerif’in hakkındaki yargı kararlarının temizlenip onun ülkeye getirilmeye çalışıldığını argüman etti. Güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığını savunan Han, Twitter’dan boş kovan fotoğrafları paylaştı. Han, hükümetin gerçek niyetinin kendisinin yakalanması ve öldürülmesi olduğunu öne sürdü.

Polisten sert tedbirler uyarısı

Pencap Emniyet Müdürü Osman Anvar ise PTI taraftarlarına ihtarda bulunarak, şiddetin devam etmesi halinde sert tedbirlere başvuracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Arif Alvi de Twitter’daki açıklamasında, yaşananlardan keder duyduğunu belirterek, hükümetin ekonomik durumla ilgilenmesi gerekirken “zayıf öncelikleri” tercih etmesine serzenişte bulundu.

Alvi, İmran Han’ın güvenliğinden kaygı duyduğunu belirtti.

İki davanın duruşmaları görülmüştü

İslamabad Bölge Mahkemesinde 13 Mart’ta, Han’ın başbakanlığı periyodunda yabancı devlet adamlarından alınan ikramların satıldığı ve Ağustos 2022’de bir bayan yargıcı tehdit ettiği teziyle ilgili yargılandığı iki davanın duruşmaları yapılmıştı.

İki duruşmaya da katılmayan Han hakkında başka ayrı tutuklama kararı verilmişti.

Lahor Emniyet Müdürü Bilal Kumyana, gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin mahkeme kararı doğrultusunda Han’ı gözaltına almakla görevlendirildiğini belirtmişti.

Han’ın başbakanlığı devrinde yabancı devlet adamlarından alınan armağanların satıldığı davayla ilgili mahkeme, polise, Han’ı 29 Mart’taki duruşmaya getirmesini emretmişti.

Han, bayan bir yargıcı tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında verilen tutuklama kararına karşı mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme, Han’ın tutuklama kararını 16 Mart’a kadar askıya almıştı.

Belucistan eyaletinin Kuetta kentindeki bir mahkeme de devlet kurumlarına ve memurlarına karşı sözleri ve kamu tertibini bozmaya çalıştığı gerekçesiyle Han hakkında 9 Mart’ta tutuklama kararı vermişti. Han’ın itiraz etmesi sonucu kelam konusu karar, üst mahkemece 2 haftalığına askıya alınmıştı.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düşmüştü

Pakistan’da, parlamentoda 10 Nisan 2022’de yapılan itimat oylamasında, 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede, 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir