Üniversiteden tepki çeken çeken şart: İşçi değil köle arıyor!

SBÜ Rektörlüğü’nün İstanbul Hamidiye Külliyesi ile Ankara Gülhane Külliyesi’nde görevlendirilmek üzere kontratlı Muhafaza Güvenlik Vazifelisi, dayanak çalışanı, ofis elemanı ve tekniker alımı ile ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda, takviye işçisinin yapacağı işler kısmında sıralananlar “Bu kadarı da olmaz” dedirtti…

İstanbul Hamidiye Külliyesi’nde görevlendirilmek üzere alınacak en az ortaokul mezunu 3 bayan takviye işçisi için yapılan misyon tarifinde temizlikçilik, hamallık, bahçıvanlık, garsonluk üzere birçok meslek çalışanlarının yaptığı işler sıralandı. Bu da yetmezmiş üzere bir bayan işçi için; Her Türlü Çöp ve Atık Unsurlar ile İlgili İşler Eğitimi ve MEB Onaylı Besin ve Su Bölümünde Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Sertifikalarına sahip olması istendi.

GÖREVLERİ İÇİNDE YOK YOK

İlanda “İlgililerin görevleri” başlığı altında şu işler sıralandı:

* Kapalı yerlerin ana girişi dahil sınıflar, laboratuarlar, salonlar ve çalışma odaları ile ortak alanları süpürmek ve paspas yapmak.

* Katı atıkları ve geri dönüşüm gereçlerini nizamlı toplamak.

* Pencere çerçeveleri, masa, raf, aydınlatma armatürleri, kalorifer petekleri, pervaz ve gibisi yerleri nemli bezle silmek.

* Günlük olarak tuvaletleri sabunlu ve dezenfektan bir gereç ile yıkmamak.

* Lavaboları sıvı temizleyici materyal ile temizlemek. Aynaları, muslukları ve pencere camlarını silmek. Pencere kenarı, kalorifer üstü ve gibisi yerlerin tozunu almak.

* Tuvaletleri pak tutmak, kağıt havlu ve sıvı sabun eksildikçe tamamlamak ve denetim formunu paraflamak.

* Gereç, demirbaş, makine-teçhizat üzere eşya ve yükleri taşımak, yükleme ve boşaltma işlerini yapmak.

* Etraf düzenlemesi yapmak. Çim biçmek, çiçek ve peyzaj bakımı, budama, sulama süreçlerini yürütmek.

* Görevlendirildikleri ünitelerde yiyecek ve içecek servisi yapmak. Vazife tariflerine uygun olarak bina yöneticileri tarafından verilen başka iş ve süreçleri yürütmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir