Yıldız Holding, 5. Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı

Yıldız Holding 5.’sini yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu’yla, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon gayesini ve döngüsel ekonomik uygulamalarını paylaştı.

Yıldız Holding şirketlerinin sürdürülebilirlik alanındaki uygulama ve performanslarının yansıtıldığı “Sürdürülebilirlik Raporu” yayımlandı. 5.’si yayınlanan Sürdürülebilirlik Raporu; aktüel sürdürülebilirlik strateji çerçevesini, maksatlarını ve şirketlerinin çevresel, toplumsal yönetişim alanlarındaki performanslarını ve uygulamalarını içeriyor. Kelam konusu rapor; Holding şirketlerinden Adapazarı Şeker, Bizim Toptan, GODIVA, Kerevitaş, Pladis, ŞOK Marketler ve Ülker Bisküvi’nin 2021 yılı boyunca gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını ve hayata geçirdikleri güzel uygulamaları kapsıyor. 

Sürdürülebilirlik strateji çatısını “Doğanın Geleceği için Çalışmak”, “Paydaşlarla Birlikte Güçlenmek” ve “Amaç Odaklı Eserlerle Geleceğe İlham Vermek” olarak oluşturan holding, bu odak alanlarındaki çalışmalarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlamayı hedefliyor. 

“Şirketlerimizin tamında güç verimliliğini artıran teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz”

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Lider Yardımcısı ve CEO’su Mehmet Tütüncü, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, sürdürülebilirlik strateji ve maksatlarını güncelleyerek tabiatın geleceği için çalışmaya devam ederken, toplumun gelişimine ve geleceğin inşasına daha fazla katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Tütüncü, “2022 Global Riskler Raporu’na nazaran en öncelikli hususların başında iklim krizi ve çevresel problemler yer alıyor. Karbon salınımlarını azaltmanın ötesinde kaynakları yenilemenin ve güzelleştirmenin kritik kıymete sahip olduğunun şuurundayız ve bu doğrultuda sürdürülebilir tarım uygulamaları benimsiyor ve şirketlerimizin tamamında güç verimliliğini artıran teknolojilere, yenilenebilir güce yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Açıklamalarının devamında ise Tütüncü, “Döngüsel iktisat uygulamalarını odağımıza alarak 2030 yılına kadar plastik ambalajlarımızın tümünün geri dönüştürülebilir, tekrar kullanılabilir yahut kompost edilebilir olmasını hedefliyoruz” sözlerini kullandı. 

2050 yılına kadar “Net Sıfır” emisyon maksadı için çalışmalarını devam ettiren Yıldız Holding, 2023 yılına kadar plastik ambalajlarının tümünün geri dönüştürülebilir, tekrar kullanılabilir ve kompost edilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyor. 2030 yılına kadar stratejik tedarikçilerinin tümünün “Yıldız Holding Sorumlu Satın Alma Politikası”na ahengini sağlama emeliyle çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıyeten holding, 2021 yılında kurduğu Bayan Platformu ile bayanların iş hayatında güçlenmeleri ve iktisada daha fazla dahil olmaları için çalışmalarında devam ediyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir