Yunan basını: Atina, İsrail füzelerinin peşinde

Yunanistan’ın İsrail’den Spike NLOS füze sistemlerinin temini için 2023’te karar almak üzere mevzuya ait ayrıntıları masaya yatırdığı sav edildi.

Ta Nea gazetesinin haberine nazaran, İsrail imali Spike NLOS tipi füze sistemlerinin alımı için Yunanistan ve İsrail ortasında önemli görüşmeler yapılırken, 2022’nin son Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bu husus gündeme geldi. Haberde, Spike NLOS teminine ait muahedenin 2022’de tamamlanamadığına dikkat çekildi, bu gecikmenin muhtemel bir satışta fiyat artışı ve teslimat müddetinin uzamasına neden olabileceği ileri sürüldü.

Yunan tarafının muahedeyi 2023’ün birinci ayında karara bağlamak istediği öne sürülen haberde, aksi halde muahedenin gerçekleşemeyebileceği savunuldu.

FRANSA VE İTALYA’DAN DA FIRKATEYN ALMAK İSTİYORLAR

Haberde, Yunanistan’ın Fransa yahut İtalya’dan yeni bir fırkateyn almak üzere teklifleri değerlendirdiği de aktarıldı.

Fransız Naval Group ve İtalyan Fincantieri firmalarının tekliflerinin, Yunanistan Deniz Kuvvetlerince değerlendirildiği belirtilen haberde, her iki teklifin de Atina’yı mutlu etme açısından birbirine yakın olduğu savunuldu. Haberde, kesin kararın, bütçe, Yunan tersanelerinin kullanımı, İtalya’nın Yunanistan ile savunma mutabakatı imzalayıp imzalamayacağı üzere kararlara bağlı olarak alınacağı ileri sürüldü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir